Potęga reklamy w nowoczesnym świecie

Żyjemy w dynamicznie rozwijającym się, coraz bardziej konkurencyjnym świecie, który dzięki Internetowi daje praktycznie nieograniczone możliwości dla każdego. Wystarczy uruchomić portal hit n spin i można bawić się w serwisie, który został opracowany na drugim końcu globu. Jedyne czego trzeba to jedynie dowiedzieć się o jego istnieniu.

Jak to zrobić? Przez reklamę. To właśnie ten czynnik sprawia, że reklama w dzisiejszym świecie ma kluczowe znaczenie dla ogromnej części światowych przedsiębiorstw, czyniąc rynek marketingu jednym z najbardziej dochodowych.

Świat reklamy w liczbach

Globalny rynek reklam w 2023 roku był wart ponad 8,3 biliona dolarów i prognozuje się, że wartość ta do 2026 roku ma wzrosnąć do około 10 bilionów. Internet ma w tym 65% udziału, a największe światowe potęgi sektora AI często zarabiają głównie właśnie na reklamach. Największym beneficjentem rynku reklam internetowych jest oczywiście Google, z 257 miliardami, a tuż za nim plasuje się Facebook z 114 miliardami dolarów. Rynek reklam w Polsce jest oczywiście nieco mniejszy. To 13,6 miliardów złotych, z czego Internet odpowiada za 51%. Największymi udziałowcami również są Google, z 5,4 miliardami i Facebook z 2,3 miliardami dolarów.

Wydatki na reklamę nieustannie rosną, a coraz więcej firm przenosi swoje budżety na marketing właśnie do Internetu. Dlatego już teraz można mówić o często absurdalnych stawkach za reklamy, a ta bańka jest jeszcze daleka od maksymalnego napompowania.

Dlaczego reklama jest tak bardzo istotna?

W dzisiejszym świecie reklama jest wszechobecna. Praktycznie na każdego z nas ktoś próbuje podświadomie wpłynąć, abyśmy zwrócili na niego uwagę. To wszelkiego rodzaju bilbordy, ulotki, reklamy w prasie, telewizji, radiu oraz specjalne okienka na stronach internetowych.

Lokowanie produktów w treściach internetowych (i nie tylko) stało się standardem. Dlatego oglądając swój ulubiony kanał na YouTube, należy nastawić się na to, że twórca najprawdopodobniej poświęci kilka chwil, żeby zareklamować jakiś produkt? Przeglądanie Instagrama? Większość osób z profesjonalnie wykonanymi profilami prowadzi go tylko po to, żeby publikować lokowane wpisy reklamowe.

To wszystko wyraźnie pokazuje, że reklama jest podstawą dzisiejszego świata i po prostu działa. Jeżeli jakiś produkt jest dostępny w przestrzeni publicznej, to automatycznie i podświadomie wpisujemy go do kategorii „lepszych” i często zapłacimy za niego nawet kilkadziesiąt procent więcej, pokrywając przy tym potężne koszty reklamy.

Filary reklamy

Siła reklamy opiera się na kilku kluczowych filarach:

  • Psychologia. Reklamy są często opracowywane przez osoby zajmujące się psychologią i badaniem rynku, które doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wpływać na ludzi. Wykorzystują w ten sposób emocje – strach, radość, pożądanie, aby ostatecznie zaszczepić reklamę w podświadomości i skłonić do późniejszego skorzystania z usługi lub produktu.
  • Informacja. Marketing służy także do dostarczania informacji o produktach oraz usługach. Mogą się one okazać pomocne w porównywaniu różnych opcji i podejmowaniu świadomych decyzji o zakupach.
  • Rozrywka. Dobrze opracowana reklama może być przyjemna w odbiorze i umilać czas. Często stosuje się też odwrotny zabieg, aby wywołać irytację u odbiorcy. W tym przypadku często liczy się przede wszystkim rozpoznawalność marki – bez względu na formę.
  • Status społeczny. Reklamy łączą często produkty z cechami, których wszyscy podświadomie pożądają. To sukces, piękno, popularność, starając się zachęcić do zakupu poprzez zaproponowanie potencjalnej zmiany swojego życia.

Każdy odbiorca reklam powinien być świadom ich działania, żeby nie dać się zmanipulować przez treści, które niekoniecznie oddają rzeczywistość dotyczącą danego produktu.

Kiedy należy korzystać z reklamy?

Przede wszystkim wtedy, kiedy chce się wejść na nowy, konkurencyjny rynek. W dzisiejszym świecie można zaproponować najlepszą usługę, ale jeśli ludzie korzystają z innej marki, to bardzo trudno jest się przebić. Wtedy trzeba zainwestować w zwiększenie rozpoznawalności marki. Często jest to nawet ważniejsze od jakości samego produktu/usługi.

blank
Nikodem Potocki
Absolwent Informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.
Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.