Rozwój technologii 5G: kolejna generacja inteligentnych miast

Współczesny świat jest pełen nowych, rewolucyjnych technologii, które wpływają na nasze życie pod wieloma względami, zazwyczaj poprawiając jego komfort i wygodę. Jedną z takich technologii jest 5G, czyli sieć komórkowa piątej generacji.

Pojawienie się sieci 5G było niemałą rewolucją, jeśli chodzi o codzienne użytkowanie internetu, czyli m.in. przeglądanie internetu i komunikowanie się. Jako że 5G pozwala cieszyć się ultraszybkim internetem mobilnym, dzięki tej technologii możemy doświadczyć masy różnych korzyści. Przykładowo na swoim urządzeniu mobilnym możemy z dowolnego miejsca (np. w trakcie jazdy tramwajem do pracy) grać w kasynie internetowym BruceBet, korzystając ze strony mobilnej kasyna lub dedykowanej aplikacji mobilnej na urządzenia iOS, lub Android, a cała rozgrywka będzie niezwykle płynna i stabilna oraz będzie bez żadnych opóźnień — wszystko to dzięki sieci 5G.

Niemniej jednak to nie jedyne zalety rozkwitu technologii 5G, bo największym beneficjentem w tym zakresie są niewątpliwie smart cities, czyli inteligentne miasta. Postęp technologiczny w kwestii sieci 5G jest bowiem dla inteligentnych miast swego rodzaju motorem napędowym i katalizatorem do wprowadzania kolejnych innowacji, zmieniając krajobraz miast pod względem łączności. Innymi słowy, rozwój technologii 5G to nie tylko zwykła modernizacja sieci komórkowych, ale także wielka szansa na tworzenie jeszcze bardziej inteligentnych i wydajniejszych środowisk miejskich, czyli inteligentnych miast nowej generacji, co jest przepustką do jeszcze wygodniejszego korzystania z internetu mobilnego.

Niesamowita prędkość i niskie opóźnienia

Bez dwóch zdań najważniejszą korzyścią płynącą z rozwoju 5G jest fakt, że internet mobilny piątej generacji oferuje niesamowitą prędkość działania i rewolucyjnie niskie straty, czyli opóźnienia. Tak naprawdę 5G umożliwia osiąganie prędkości do 100 razy większych niż w przypadku 4G — poprzedniej generacji sieci komórkowych. Opóźnienia i straty na łączu względem poprzednika również są o wiele niższe. To sprawia, że komunikacja internetowa między urządzeniami w sieci może odbywać się w czasie rzeczywistym. Tym sposobem jest to fenomenalne rozwiązanie, jeśli chodzi o budowanie jeszcze bardziej wydajnych infrastruktur sieciowych w miastach, bo wszystkie dane przesyłane są natychmiast.

Dzięki temu przede wszystkim zwykli ludzie mogą cieszyć się ultraszybkim internetem w swoim telefonie lub tablecie z dowolnego miejsca w danym mieście. Nieważne czy jadą do pracy, czy są w restauracji — 5G jest z nimi wszędzie i umożliwia szybkie sprawdzenie czegoś w internecie lub bezproblemowe granie w ulubione gry mobilne. Ze względu na swoje walory — a w szczególności z uwagi na brak opóźnień — technologia ta jest też fundamentem w zakresie ulepszania różnych obszarów inteligentnych miast, sprawiając, że są one jeszcze inteligentniejsze i wygodniejsze pod kątem użytkowania. Ulepszenia te mogą obejmować takie aspekty jak:

  • inteligentne sieci;
  • inteligentne aplikacje;
  • pojazdy autonomiczne;
  • internet rzeczy (IoT);
  • rozszerzona rzeczywistość (AR).

Wydajniejszy internet rzeczy

Nie da się ukryć, że inteligentne miasta w głównej mierze bazują na urządzeniach IoT, a przede wszystkim na ich bezproblemowej integracji. Od wszelkiego rodzaju czujników po kamery — wszystko to jest zbiorem urządzeń IoT, a komunikacja między nimi wymaga działania na przesyłanych danych w czasie rzeczywistym, tak aby wszystko przebiegało sprawnie i szybko.

Fakt ten sprawia, że technologia 5G w tym aspekcie jest rewolucyjna, bo zapewnia niskie, praktycznie zerowe opóźnienia podczas komunikacji i przesyłania danych. Dzięki temu integracja 5G zapewnia niezwykle wydajną i jeszcze szybszą komunikację urządzeń IoT, a co za tym idzie — inteligentne miasta mogą tworzyć jeszcze inteligentniejsze sieci urządzeń IoT, które będą jeszcze wydajniej monitorowały i zarządzały różnymi obszarami codziennego życia w mieście.

Jako że internet rzeczy w inteligentnych miastach jest obecny dosłownie wszędzie, ulepszenia związane z integracją siecią 5G mogą obejmować wiele różnych aspektów. Może to być np. płynniejszy ruch uliczny, ze względu na szybszy przepływ informacji z czujników do kontrolerów sygnalizacji świetlnej. Ma to też istotny wpływ na lepsze zarządzenie odpadami w inteligentnym mieście. Pozwala też na o wiele szybsze reagowanie na różnego rodzaju incydenty oraz na sprawniejszą adaptację do danej sytuacji.

Lepsza jakość usług publicznych

Rozwój technologii 5G niesie wiele korzyści, jeśli chodzi o wzrost poziomu usług publicznych w inteligentnych miastach. Miasta mogą przygotowywać dla swoich mieszkańców dedykowane, inteligentne aplikacje, które są napędzane siecią 5G. Dzięki temu inteligentne miasta mogą oferować jeszcze inteligentniejsze systemy transportowe, umożliwiające wygodniejsze poruszenie się po mieście — zarówno prywatnym samochodem, jak i komunikacją miejską.

Ma to też istotny wpływ na lepsze funkcjonowanie sieci autonomicznych pojazdów oraz ulepszone działanie służb ratunkowych, bo dzięki 5G mieszkańcy inteligentnego miasta mogą liczyć na krótszy czas reakcji z ich strony i zdecydowanie lepszą komunikacją, co w sytuacjach kryzysowych jest kluczowe.

Inteligentna infrastruktura energetyczna

Integracja technologii 5G wprowadza inteligentne miasta na jeszcze wyższy poziom pod względem efektywności energetycznej. Technologia ta pozwala bowiem na tworzenie niezwykle inteligentnej infrastruktury energetycznej, gdzie media, budynki i transport są ze sobą połączone i tworzą jedną, wielką infrastrukturę, która jest na bieżąco optymalizowana pod względem wydajności.

Dzięki temu, że sieci 5G umożliwiają natychmiastową wymianę danych, bez żadnych opóźnień, infrastruktura ta może być dynamicznie — w czasie rzeczywistym — optymalizowana i dostosowywana w zakresie dystrybucji energii, uwzględniając aktualne zapotrzebowanie. To wszystko prowadzi do tego, że inteligentne miasta mogą po prostu liczyć na zdecydowanie mniejsze zużycie energii, bo je cały kontrolują i dokonują odpowiednich działań.

To zaś niesie wiele innych korzyści, m.in. mniejsze opłaty za energię, a co tym idzie więcej środków z budżetu może być przeznaczone na rozwój innych obszarów miasta — np. szkoły i przedszkola. Ma to również pozytywny wpływ na środowisko, bo im mniejsze zużycie energii, tym świat, w którym żyjemy, jest czystszy i zdrowszy. Jest to także furtka do wielu innowacji w różnych obszarach funkcjonowania miasta, takich jak choćby wprowadzenie inteligentnego oświetlenia ulicznego.

blank
Nikodem Potocki
Absolwent Informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.
Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.