Trudne czasy podczas pandemii wymusiły zmiany w firmach, urzędach i szkołach

Uderzenie Covid-19 wymusiło zmiany społeczne na całym świecie. Niemal z dnia na dzień rządy wydały nakazy, które ograniczały duże zgromadzenia ludzi, ograniczały osobiste operacje biznesowe i zachęcały ludzi do pracy w jak największym stopniu z domu. W odpowiedzi zarówno firmy, jak i szkoły zaczęły szukać sposobów na kontynuowanie działalności zdalnie dzięki internetowi. Zwrócili się do różnych platform współpracy i możliwości wideokonferencji, aby pozostać w kontakcie ze swoimi kolegami, klientami i studentami. Jeszcze przed pandemią technologia stawała się coraz ważniejszą częścią siły roboczej. Firmy patrzyły na technologię jako pomocny sposób na nawiązanie kontaktu z klientami, umożliwienie pewnej elastyczności w miejscu pracy oraz sposób na wprowadzenie automatyzacji i szybszych procesów.

Jednak rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa i zamknięcie osobistych spotkań dla firm ogromnie przyspieszyło te adopcje. Zmusiło to firmy do przyjrzenia się kreatywnym rozwiązaniom cyfrowym, aby organizacje mogły nadal funkcjonować zdalnie i nadal obsługiwać swoją bazę klientów. Spowodowało to znaczne wzrosty w niektórych gałęziach branży IT, w tym również w rozrywce online. Kasyna takie jak MrBet proponowały w tym czasie szereg gier, aby oderwać nas od trudnej, nowej rzeczywistości, jaką zgotował nam koronawirus.

Większe inwestycje i priorytetyzacja technologii

Firmy zostały zmuszone do uznania, że wprowadzenie technologii do ich systemów roboczych nie wymaga perfekcji. Organizacje z różnych branż były w stanie dostosować się do tych zmian znacznie szybciej niż oczekiwano. To, czego pracownicy oczekiwaliby za rok, zajęłoby rok w swoich organizacjach, zajęło średnio 11 dni. Marki były w stanie stworzyć rozwiązania, aby umożliwić pracownikom kontynuowanie pracy w domu. Przed pandemią ponad połowa firm uważała, że brak priorytetów był głównym powodem, dla którego transformacje i możliwości cyfrowe nie zostały przyjęte. Kiedy Covid-19 zmusił organizacje do nadania tym zmianom najwyższego priorytetu, były w stanie to zrobić w błyskawicznym tempie.

Zwracanie uwagi na doświadczenia pracowników i klientów w zakresie technologii

Podczas, gdy pracownicy pracują prawie wyłącznie w domu, przez cały czas lokalnego zamknięcia, firmy były zmuszone dokładnie przemyśleć doświadczenia pracowników przy użyciu możliwości cyfrowych. Nie można było oczekiwać, że zrobią wszystko, co zrobiliby normalnie w budynku firmy. Wcześniej pracownicy byli wdzięczni za wszelkie korzyści, które oferowały większą elastyczność miejsca pracy wynikającą z możliwości cyfrowych. Teraz jednak, gdy firmy z różnych branż dostosowują się do pracy wirtualnej, doświadczenie pracowników online bezpośrednio wpływa na ich zadowolenie ze środowiska pracy.

Inspirowanie „wiosennych porządków” technologii w celu usprawnienia inwestycji

Nacisk na transformację cyfrową spowodował również, że wiele organizacji zaczęło przechodzić przez proces „wiosennych porządków”, sprawdzając swoje inwestycje technologiczne. Poleganie na technologii spowodowane pandemią zmusiło ludzi do uważnego przyjrzenia się inwestycjom technologicznym, które mają i temu, jak pasują do tego, co robią, aby móc skutecznie prowadzić działalność skoncentrowaną na technologii cyfrowej. Celem powinno być tu stworzenie usprawnionych usług w całej organizacji. Oprogramowanie konferencyjne, platformy do hostowania projektów, możliwości śledzenia w celu monitorowania doświadczeń klientów i inne ważne formy oprogramowania powinny być wdrażane w miarę możliwości jak najszybciej.

Zwiększenie wykorzystania automatyzacji w celu poprawy jakości obsługi klienta i usługi bezdotykowe

Klienci coraz częściej domagają się usług bezdotykowych, marki doświadczyły również ogromnego nacisku w kierunku automatyzacji, co zwiększyło ich zdolność do tworzenia tego doświadczenia. Im mniej procesów musi być obsługiwanych bezpośrednio przez pracowników, tym łatwiej jest markom tworzyć pozytywne, bezpieczne doświadczenia dla swoich klientów. Trend ten stał się szczególnie powszechny w firmach produkcyjnych, ponieważ korzyści płynące z automatyzacji zmniejszają liczbę ludzi pracujących w zespole, a jednocześnie zmniejszają liczbę osób potrzebnych do wytworzenia danego produktu.

Postrzeganie technologii jako środka do innowacji i rozwoju

Przed pandemią wiele firm postrzegało technologię jako sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i zmniejszenie niepotrzebnych wydatków. Na przykład, gdy dane mogą być analizowane, a wiadomości e-mail wysyłane automatycznie po uruchomieniu, uwalnia to zespół sprzedaży i zespół marketingowy, aby skupić się na innych zadaniach, których nie można obsłużyć poprzez automatyzację i technologię. Jednak transformacja cyfrowa oferuje również firmom ogromne możliwości wprowadzania innowacji. Przed wybuchem pandemii prawie połowa firm zgłosiła, że postrzega technologię jako sposób na obniżenie kosztów firmy jako jeden z trzech najważniejszych priorytetów cyfrowych. Jednak wraz z rozprzestrzenianiem się pandemii i odkrywaniem przez firmy innych wartości technologii, tylko 10 procent zgłosiło to jako główny powód w trakcie przestoju. Zamiast tego coraz więcej firm informowało, że modernizacja ich możliwości, uzyskanie przewagi konkurencyjnej i stworzenie kultury biznesowej, która koncentrowała się wokół technologii cyfrowych, wyprzedziła obawy o koszty.

Większe inwestycje w cyberbezpieczeństwo

W odpowiedzi na większy nacisk na możliwości cyfrowe, krytyczny charakter cyberbezpieczeństwa stał się ważną częścią transformacji cyfrowej. Z firmami z różnych branż polegającymi na technologii i oprogramowaniu, aby pomóc im w świadczeniu kluczowych usług dla swoich klientów i studentów, a jednocześnie angażując swoich pracowników w kluczowe projekty, zapewnienie bezpieczeństwa tych informacji stało się najwyższym priorytetem. Przeciętne naruszenie bezpieczeństwa cybernetycznego zajmuje średnio 280 dni, aby je zidentyfikować i powstrzymać, co pozostawia przestępcom dużo czasu na sianie spustoszenia w firmowych systemach komputerowych, co wymaga od firm dużych nakładów finansowych.

Cyfrowa transformacja po pandemii

Podczas gdy świat patrzy w przyszłość, miejmy nadzieję, w kierunku końca pandemii, wielu zastanawia się nad przyszłością zmian, które firmy wprowadziły w odpowiedzi na pandemię. Jest prawdopodobne, że wiele z tych zmian pozostanie. Od czasu pandemii zmuszono marki do wyeliminowania wielu barier, które kiedyś stały na drodze do adopcji cyfrowej, takich jak bezpieczeństwo sieci, aby umożliwić pracownikom pracę zdalną. Firmom będzie znacznie łatwiej działać nie tylko na terenie siedziby. Firmy dokonały już kluczowych inwestycji, aby pomóc im chronić swoje bezpieczeństwo cyfrowe, jednocześnie budując zasób technologiczny, który pozwala pracownikom pracować w zaciszu domowego biura. Jest prawdopodobne, że wiele z tych zmian będzie trwałych, z możliwościami takimi jak elastyczne planowanie, aby umożliwić ludziom pracę z domu w razie potrzeby. Firmy zaczęły również dostrzegać siłę i potencjał adopcji cyfrowej. Szczególnie jeśli chodzi o innowacje biznesowe, przyjęcie technologii to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także zdobycie przewagi nad konkurencją i wykorzystanie nowych możliwości w wytwarzaniu dóbr. Gdy firmy zdadzą sobie sprawę z tych zalet, będą mogły nadal wykorzystywać technologię i korzystać z tego, co ma do zaoferowania.

Pandemia zmieniła cyfrową transformację świata

Technologia oferuje firmom z różnych branż niesamowity potencjał do nawiązania kontaktu z ludźmi na całym świecie w mgnieniu oka. Przed pandemią wiele organizacji dopiero zaczynało dostrzegać potencjał, jaki wiele z tych możliwości oferowało ich firmom. Kiedy jednak spotkania osobiste i praca były ograniczone w odpowiedzi na Covid-19, szybko zdano sobie sprawę, jak potężna może być technologia. Pandemia pomogła przyspieszyć transformację cyfrową i stworzyła krajobraz, który będzie nadal zachęcał do innowacji i wdrażania technologii. Gdy firmy zaczną lepiej rozumieć możliwości tego typu nowoczesnych technologii, zaczną również rozumieć możliwości, które przed nimi stoją, nawet po zakończeniu pandemii.

blank
Nikodem Potocki
Absolwent Informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.
Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.