Wykrywanie i zapobieganie oszustw z AI w iGamingu

Branża gier losowych w Internecie nieustannie i dynamicznie się rozwija. Pojawiają się nowe atrakcyjne oferty, jak na przykład bonus bez depozytu Spin City, gry oferują coraz ciekawsze możliwości zabawy, a operatorzy starają się dostosowywać do najnowszych technologii. W najbliższym czasie kluczową rolę w tym wszystkim może odegrać sztuczna inteligencja. To technologia o nieograniczonych możliwościach, która może tworzyć prawdziwie wspaniałe rzeczy.

Niestety, jak to bywa z nowoczesnymi technologiami, można je także wykorzystywać do niekoniecznie etycznych celów. Dlatego nowe rozdanie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji może mieć także swoje ciemniejsze strony. Żeby móc się od nich uchronić, należy je poznać. Dlatego w niniejszym artykule przytaczamy możliwe sposoby nadużyć oraz jak można się przed nimi bronić.

Jak AI może być wykorzystywana do oszukiwania w iGamingu?

Sztuczna inteligencja charakteryzuje się swoistą uniwersalnością. Dlatego wykorzystana przy różnych narzędziach może pomagać praktycznie we wszystkim. To jej największa zaleta, ale także wada. Tak naprawdę do końca nie wiadomo, czego można się spodziewać po kolejnych latach. Dlatego zachęcamy do ogólnego zapoznania się z możliwościami dzisiejszej sztucznej inteligencji. Tylko w ten sposób można świadomie wydzielać potencjalne zagrożenia i odpowiednio reagować.

Istnieje wiele sposobów, jak AI może zostać wykorzystana do nadużyć we wrażliwym sektorze iGamingu. Oto kilka przykładów:

  • Tworzenie botów. Boty są programami opracowanymi zgodnie z określonymi wytycznymi, wykonującymi konkretne czynności. Sprzężenie takiego oprogramowania z możliwościami kreatywnego tworzenia i reagowania, znamiennego dla AI, może tworzyć syntetycznych graczy, którzy będą znacząco wpływać na płynność funkcjonowania kasyna.
  • Analiza danych. Sztuczna inteligencja może zostać wykorzystana do dogłębnej analizy danych związanych wzorcami przy konkretnych produkcjach, celem określenia optymalnej, niemożliwej do osiągnięcia przez człowieka strategii. Ponadto takie narzędzie może służyć do analizowania zachowania graczy, aby podsuwać im dokładnie takie treści i gry, które zapewnią większe prawdopodobieństwo poniesienia klęski.
  • Manipulowanie systemami. Sztuczna inteligencja na niesamowicie zaawansowanym poziomie może mieć możliwość manipulowania samymi grami, systemami promocji i transakcjami.
  • Tworzenie fikcyjnego środowiska gry. Sztuczna inteligencja, jaką znamy dzisiaj, polega przede wszystkim na bardzo wygodnym i dokładnym tworzeniu wszelakich treści. Dzięki jej możliwościom oszuści mogą tworzyć całe kasyna oraz gry, które będą działały na ich korzyść, z pominięciem standardów bezpieczeństwa, które stosuje się na licencjonowanych serwisach.

Sztuczna inteligencja ostatecznie może także posłużyć do podszywania się pod pracowników kasyna, czy generować niesamowicie dobrze zrealizowane treści, gry, a nawet całe portale, które nie będą miały niczego wspólnego z popularnymi licencjonowanymi kasynami.

Jak wykorzystać AI do ochrony przed nadużyciami?

To wszystko z pewnością budzi obawy – i słusznie. Jeżeli jesteśmy świadomi potencjalnych zagrożeń, trudniej narazić się na ich następstwa. Jednak tak samo, jak AI może być wykorzystywane do złych celów, tak też może pomóc je zwalczać. Dlatego to nie do końca jest tak, jak wieszczą sceptycy. Jeżeli ludzie będą korzystali z AI z głową i pojawią się odpowiednie regulacje, to ta pozytywna strona tej innowacyjnej technologii w zupełności wystarczy, aby zapewniać ochronę znacząco przewyższającą te zagrożenia.

Oto kilka ze sposobów na przeciwdziałanie negatywnym zastosowaniom AI:

  • Analiza wzorców. Każdy, kto korzystał ze sztucznej inteligencji, z pewnością zauważył, że tworzone treści mają specyficzny charakter, który z czasem łatwo rozpoznać. Doskonałym przykładem są artykuły tworzone przez AI, które można wykryć, stosując odpowiednie narzędzia. Na podobnych zasadach w portalach internetowych i programach mogą pojawić się filtry blokujące wszelką aktywność oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji.
  • Tworzenie oprogramowania przeciwdziałającego oszustwom. Z pewnością niebawem pojawią się odpowiednie narzędzia, które będą chroniły przed działaniami AI o negatywnym charakterze. Zapewne najwięksi giganci sektora IT już nad nimi pracują – to oprogramowanie, które będzie działało na podobnych zasadach do doskonale wszystkim znanych antywirusów.
  • Wdrożenie odpowiednich regulacji organów nadzorczych. Praktycznie wszystkie największe rządy świata – na czele z Unią Europejską – pracują nad wdrożeniem odpowiednich regulacji zapewniających bezpieczne tworzenie treści z wykorzystaniem AI. Pozwoli to ograniczyć swobodę korzystania z tej technologii i zapewni znacznie wyższy zakres bezpieczeństwa.

Możliwości ochrony graczy jest mnóstwo i jak można zauważyć, wszystkie pasują do ogólnie pojętego Internetu.

Jak gracze mogą zapobiegać oszustwom i nadużyciom z wykorzystaniem sztucznej inteligencji?

Przede wszystkim przez świadomość zagrożeń. Rejestrując konto w kasynie internetowym, zawsze należy sprawdzić, czy jest rzetelne, sprawdzić opinie, gry i licencję hazardową. Jeżeli nic nie wzbudza podejrzeń, to można przejść do gry. Gdyby jednak coś wydało się nieprawdziwe, naciągane lub zbyt atrakcyjne, należy zachować ostrożność i nie podejmować zbyt pochopnych decyzji.

Na koniec o sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja to jedna z najważniejszych technologii XXI wieku, która może zmienić świat. Nie należy się jej obawiać. Owszem, może posłużyć do złych celów, ale z pewnością pojawi się odpowiednia ochrona.

Ostatecznie to sam gracz musi zachować ostrożność. W końcu można mieć najbardziej skomplikowane hasło na świecie, ale jeżeli przekażemy je nieodpowiednim osobom, to każdy bez względu na zabezpieczenia będzie mógł wejść na konto. Zdrowy rozsądek jest kluczem do bezpieczeństwa w sieci i pojawienie się sztucznej inteligencji niczego w tej kwestii nie zmieni.

blank
Nikodem Potocki
Absolwent Informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.
Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.