Bayern kontra Tottenham? Czy Olympiakos włączy się do walki o awans?

blank

Na pierwszy rzut oka skład Grupy B Ligi Mistrzów nie powala. Można ją podzielić na znacznie mocniejsze drużyny czyli Tottenham i Bayern oraz dwie nieco słabsze – Olympiakos i Crvena Zvezda. Wydawało się, że w walce o awans nie doznamy wielkich emocji. Tymczasem Tottenham jak na razie zawodzi i tylko zremisował z Olympiakosem, a następnie wysoko przegrał z Bayernem. Przed Grekami stoi więc duża szansa do włączenia się do walki o awans.

Bayern Monachium – Klub odniósł największy sukces w połowie lat 70-tych, kiedy to pod wodzą Franza Beckenbauera trzykrotnie z rzędu wygrał Puchar Europy (1974-1976). W sumie Bayern osiągnął dziesięć finałów Pucharu Europy/UEFA Champions League, ostatnio zdobywając piąty tytuł w 2013 roku. Jest on jednym z najbardziej utytułowanych klubów europejskich na arenie międzynarodowej i jedynym klubem niemieckim, który zdobył oba tytuły międzynarodowe. Od momentu powstania Bundesligi Bayern jest dominującym klubem w niemieckiej piłce nożnej, zdobywając 28 tytułów, w tym siedem kolejnych od 2013 roku.

Tottenham był pierwszym klubem w XX wieku, który zdobył Puchar Ligi i Puchar Anglii, wygrywając oba w sezonie 1960-61. Po udanej obronie Pucharu Anglii w 1962 r., w 1963 r. stali się pierwszym brytyjskim klubem, który wygrał Puchar Zdobywców Pucharów Europy. Byli również inauguracyjnymi zwycięzcami Pucharu UEFA w 1972 r., stając się pierwszym brytyjskim klubem, który zdobył dwa różne główne trofea europejskie. Zebrali oni co najmniej po jednym dużym trofeum w każdej z sześciu dekad od lat 50-tych do 2000-tych – jest to osiągnięcie, któremu sprostał tylko Manchester United. Ogółem Spurs zdobyli dwa tytuły ligowe, osiem pucharów Anglii, cztery Puchary Ligi, siedem Tarcz Wspólnoty Anglii, jeden Puchar Zdobywców Pucharów Europy i dwa Puchary UEFA. Tottenham był również zdobywcą drugiego miejsca w ubiegłej edycji Ligi Mistrzów.

Olympiakos – Po zdobyciu tytułu mistrza ligi 2014-2015, Olympiakos stał się jedynym klubem piłkarskim na świecie, który wygrał serię pięciu lub więcej kolejnych mistrzostw pięć razy w swojej historii, rekord, który został pochwalony przez FIFA listem gratulacyjnym jej prezesa, Seppa Blattera. Są oni również jedynym greckim klubem, który zdobył pięć kolejnych pucharów krajowych (1957-1961), jak również sześć niepokonanych tytułów ligowych (1937, 1938, 1948, 1951, 1954, 1955). Olympiakos jest jednym z trzech klubów, które nigdy nie zostały zdegradowane z najwyższej klasy rozgrywek greckiej piłki nożnej, a zdobywając tytuł 2012-13 dodali czwartą gwiazdę nad logiem, z których każdy reprezentuje 10 tytułów ligowych. W zawodach europejskich, Olympiacos najlepiej prezentuje się w ćwierćfinałach Ligi Mistrzów UEFA w latach 1998-99, przegrywając półfinałowe miejsce w ostatnich minutach drugiego meczu z Juventusem, jak również w ćwierćfinałach Pucharu Zdobywców Pucharów UEFA w latach 1992-93. Czerwono-białe są zdecydowanie najwyżej notowanym greckim klubem w rankingach UEFA, zajmującym 35. miejsce w Europie w rankingu pięcioletnim i 31. miejsce w rankingu dziesięcioletnim od 2019 r. Olympiakos zdobył Puchar Bałkanów w 1963 r., w czasie gdy zawody te były uważane za drugie najważniejsze w regionie po Pucharze Europy, stając się pierwszym greckim klubem, który wygrał zawody międzynarodowe.

Crvena Zvezda – Jest to jedyny serbski i jugosłowiański klub, który zdobył Puchar Europy w 1991 roku i jedyna drużyna, która zdobyła Puchar Interkontynentalny, również w 1991 roku. 30 mistrzostw narodowych, 24 puchary narodowe, 2 superpuchary narodowe i jeden puchar ligi pomiędzy zawodami serbskimi i jugosłowiańskimi. Czerwona Gwiazda była najbardziej utytułowanym klubem w Jugosławii i zajęła pierwsze miejsce w ówczesnej lidze wszech czasów i jest najbardziej utytułowanym klubem w Serbii. Od sezonu 1991-92, najlepsze wyniki Crveny są w fazie grupowej Ligi Mistrzów UEFA oraz w fazie pucharowej Ligi Europejskiej. Bukmacherzy są raczej zgodni, co do faktu, iż do dalszej fazy rozgrywek awansują Real Madryt oraz PSG. Kursy nie są zbyt wysokie i kręcą się w okolicach 1.10, natomiast kurs na fakt, że Tottenham wygra grupę wynosi aż 10.00.

blank
Redakcja
Redakcja serwisu SoccerLive24.pl
Zobacz również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.